En uygun fiyata uçak bileti nasıl alınır?

En uygun uçak biletini bulmak için erken rezervasyon mu yapılmalı yoksa fırsatları mı takip etmeli? İşte bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.


Seyahat etmeyi sevenler ve bir servet ödemek istemeyenler, yurt dışı seyahatine sıklıkla çıkanlar için en uygun fiyatlı uçak biletini yakalamak çok önemlidir. Eğer ucuz uçak bileti bulmanın püf noktaları bilinirse, seyahat maliyetlerimizi daha da ucuza getirebilmemiz mümkün olacaktır. Bunun için öğrenmemiz ve uygulamasını alışkanlık haline getirmemiz gereken bilgileri gelin birlikte inceleyelim.

 

En ucuz uçak bileti için en doğru rezervasyon zamanı
Çeşitli havayolu firmalarının yayınladıkları raporlar bize nasıl ucuz bilet alacağımızın yollarını gösterebiliyor. Bu yüzden havayolu şirketlerinin e-posta listelerine kaydolmak iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde güncel kampanyalarından ilk önce siz haberdar olabilirsiniz.

 

Biletinizi erken satın alın
Yapılan araştırmalara göre en uygun fiyatlı uçak biletini bulmak için seyahatin ortalama 27 hafta öncesinden uçak bileti aramaya başlamamız gerekmektedir. Tabi eğer seyahat zamanımıza karar verdiysek!


Özellikle yurt dışı uçak bileti için, yolcular, en düşük fiyatı bulabilmek için 12 gün boyunca takip ediyor. Bu 12 gün süresinde bile fiyatlar ortalama %5 değişkenlik göstermektedir.
Bizler henüz erken rezervasyon kavramına yeterince alışamadığımızdan, %57’miz geç rezervasyon yaparak en uygun fiyatları kaçırıyor. Öncelikli kararlarımızdan birisi ne zaman tatile çıkacağımıza karar vermek olmalıdır. Buna ne kadar erken karar verirsek, havayolu firmalarının kampanyalarını değerlendirme şansımız o kadar yüksek olacaktır. Artık çoğu havayolu firması 1 yıl kadar öncesinden normal fiyatın neredeyse üçte birinden daha ucuz şekilde uçak bileti kampanyaları duyurmaktadır. Erken kapılan koltuklardan arta kalan boş koltuklar uçuşa yakın dönemde düzenlenen daha az indirimli kampanyalarla dolduruluyor.

 

Esnek olun
Arama yaparken belirli bir tarihe odaklanmak yerine birkaç gün öncesi ve birkaç gün sonrasına da bakmayı ihmal etmeyin. Bir gün daha erkene alacağınız bir biletle ne kadar tasarruf edeceğinizi göreceksiniz.

 

Hesaplı bir seyahat için en uygun zamanlar
En uygun bileti bulabileceğiniz süre seyahat edilecek yere göre değişebilir. Örneğin Akdeniz ülkelerinin büyük bir kısmı için en ideal zamanlar ocak ve şubat aylarıdır. Bu aylarda bilet fiyatları çok büyük ölçüde düşebilmektedir. Aynı bölge için yaz sezonunun girişi olan haziran ayında da sezon ortasına göre yine daha uygun bilet fiyatlarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Öte yandan Haziran ayından Ekim ayına kadar olan dönemde bilet fiyatları çok daha yüksek seyrediyor. Gidilecek ülkenin iklimi, kültürel aktiviteleri, eğlence sektörü, ekonomik ilişkileri de uçak biletlerinin fiyatlarında etkili olmaktadır.

 

Havayolunun kendi sitesinden daha ucuza uçak bileti nasıl alınır?

Evet, düşünülenin aksine havayolları kendi sitelerinde en ucuz uçak bileti fiyatlarını sunmuyorlar. Havayollarından daha ucuza uçak bileti almanın en iyi yollarından birisi toplu alımlar yapabilen internet sitemizden daha uygun fiyata alabilirsiniz.

Call Center