Balkanlar Turu Tiran - İstanbul

Arnavutluk, Makedonya, Kosova

VİZESİZ

Balkanlar Turu

Arnavutluk - Makedonya - Kosova

Tiran - Elbasan - Ohrid - St. Naum - Struga - Resne - Manastır - Kalkandelen - Üsküp - Prizren - Priştine

1.Gün

İstanbul kiss Tiran broken heart Elbasan broken heart Ohrid

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali Giden Yolcu Salonu "HUZURLU SEYAHAT" bankosunda saat 05:30’da buluşuyoruz. Check-in ve pasaport işlemlerini müteakip THY’nin TK1073 seferi ile 07:45’de Tiran’a hareket ediyoruz. Varış: 08:25. Varışta rehberimiz tarafından karşılanmanın ardından 20. yy boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca’nın diktatörlük rejimini yaşamış ve 1920'de Arnavutluk'un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik şehir turumuzda Ethem Bey Camisi, Tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı dışarıdan göreceğimiz yerler arasındadır. Tiran şehir turumuzun ardından Ohrid şehrine hareket ediyoruz. Yol üzerinde olan Elbasan şehrinde, kahvehane olarak kullanılan eski Türk Hamamı, Hünkâr Camisi, Saat KulesiElbasan Kalesi içinde bulunan ve hala Osmanlı’dan günümüze kadar görünümünü koruyabilmiş sokaklar göreceğimiz yerler arasındadır. Gezimizin ardından akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2.Gün

Ohrid broken heart St. Naum broken heart Struga broken heart Ohrid

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Osmanlı’nın Balkanlar’daki önemli üslerinden biri olmuş tarihi Ohrid şehir turuna başlıyoruz. Turumuz esnasında Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan, 9. yy. Bizans Keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anıtı, Ohri Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Samoil Kalesi, Çınar Meydanı ve Ohrid Pazarı göreceğimiz yerlerden bazılarıdır. Serbest zamanın ardından Ohrid'e yarım saat uzaklıkta bulunan St. Naum'da bölgenin en önemli isimlerinden olan St. Naum’un 16 yy. sonunda inşa etmiş olduğu manastırı da gezdikten sonra Struga şehrine hareket ediyoruz. Müslüman Arnavutlar'ın nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu şehirdeki turumuzda Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Şairler Parkı, bu parkta 1974 yılında ünlü şair Fazıl Hüsnü Dağlarca tarafından dikilen dilek ağacı, Çarşı ve Hasan Baba Tekkesi göreceğimiz yerler arasındadır. Akşam yemeğini Ohrid Gölü'ne nazır yerel restoranımızda gölde yetişen alabalık menüsü olarak aldıktan sonra Ohrid'e dönüşü müteakip konaklama otelimizde.

3.Gün

Ohrid broken heart Resne broken heart Manastır broken heart Kalkandelen broken heart Üsküp

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından ilk durağımız Resne. Burada Niyazi Bey’in Fransa’daki Château de Chenonceau'yı örnek alarak yaptırdığı evi ziyaret edeceğiz. Ardından Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti Manastır’a (Bitola) gidiyoruz. Manastır şehir turumuzda Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Cami ve İshak Çelebi Camisi göreceğimiz yerler arasındadır. Serbest zamanın ardından Üsküp’e 1 saatlik mesafedeki Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış şirin bir kasaba şehri olan Kalkandelen’e (Tetovo) hareket ediyor ve dönemin buradaki Bektaşî merkezi Harabati Baba Tekkesi’ni ve Alaca Camisi’ni geziyoruz. Kalkandelen turumuzun ardından Üsküp şehrine hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4.Gün

Üsküp broken heart

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Osmanlı İmparatorluğu'nun 500 seneden fazla hüküm sürdüğü ve Müslüman nüfusuyla eski zamanları yaşatmayı başarmış Makedonya’nın en gözde şehirlerinden Üsküp’te yapacağımız şehir turumuz esnasında, tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş Taş Sokakları ve tarihi binaları ile Türk Çarşısı, çarşıdaki Kuyumcular Sokağı, Üsküp Kalesi, Vardar Nehri, 16. yy.'dan kalma Taş Köprü, Türk ve Yahudi Mahalleleri, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camisi, Yahya Paşa Camisi, Sultan Murat Camisi, İsa Bey Camisi, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat Kulesi, Üsküp Meydanı, meydandaki devasa Büyük İskender Heykeli, Sar Samuel ve Kiril Metod Heykelleri, 17. yy.'dan kalma St. Spas Kilisesi, Rahibe Teresa Anıtı ve Rahibe Teresa'nın Evi dışarıdan göreceğimiz yerler arasındadır. Akşam yemeğini yöresel restoranımızda aldıktan sonra konaklama otelimizde.

5.Gün

Üsküp broken heart Prizren broken heart Priştine kiss İstanbul

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Kosova’nın en şirin şehirlerinden biri olan Prizren'e hareket ediyoruz. Prizren şehrinde Bayraklı Camisi, Mehmed Paşa Külliyesi ve Medrese, Gazi Mehmed Paşa Hamamı, Halveti Dergahı, Şadırvan Meydanı, Prizren Köprüsü göreceğimiz yerler arasındadır. Prizren gezimiz sonrasında Priştine'ye hareket ediyoruz. Kosova’nın başkenti Priştine’ye bağlı Obiliç bölgesinde belkide tarihmizin en önemli perdelerinden birini aralıyor, bu toprakların ve insanının bize bağlılığının sebebine bir kez daha şahid oluyor, bir torun vazifesini burada ifa ediyor ve Osmanlı tarihinde muharebede şehid düşen ilk ve son padişah, 1. Sultan Murad Hüdavendigar’ın iç organlarının ve kalbinin defnedildiği türbesini ziyaret ediyoruz. Bu anlamlı ziyaret sonrasında Priştine Havalimanı'na hareket ediyoruz. Check-in ve pasaport işlemlerinin ardından THY’nin TK1020 seferi ile 20:35’de İstanbul’a hareket ediyoruz. Varış: 23:10.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • THY ile İstanbul / Tiran - Priştine / İstanbul gidiş-dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti ve vergileri,
 • 4 gece 5* otellerde konaklama,
 • Açık büfe sabah kahvaltıları, set menü öğle ve akşam yemekleri,
 • Belirtilen müze ve ören yerleri giriş ücretleri,
 • Programda adı geçen tüm transferler,
 • Ülkeler arası geçiş vergileri,
 • Türkçe rehberlik hizmeti,
 • Seyahat sigortası,
 • Tüm yurt dışı yerel vergiler ve Türkiye KDV.

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Diğer şehirlerden İstanbul'a iç hat bağlantı uçuşu ücreti,
 • Yemeklerde alınan su ve kapalı içecekler,
 • 150₺ yurt dışı çıkış harcı,
 • Program dışı talep edilecek turlar,
 • Otel ekstraları (oda servisleri, telefon vb.), bahşiş,
 • Programda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet.

Bir başka organizasyonda buluşmak üzere…

 

Call Center